text.skipToContent text.skipToNavigation

OGÓLNE WARUNKI SPRZEDAŻY

I. Definicje terminów

  1. Warunki - oznaczają niniejsze Ogólne warunki sprzedaży.
  2. Regulamin – oznacza „Regulamin Sklepu Internetowego Südzucker Polska SA dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą”.
  3. Umowa – oznacza Umowę, o której mowa w Regulaminie.
  4. Sprzedawca - oznacza Sprzedawcę, o którym mowa w Regulaminie.
  5. Kupujący - oznacza Zamawiającego, o którym mowa w Regulaminie.
  6. Towar - oznacza Towar, o którym mowa w Regulaminie.
  7. Cena - oznacza Cenę, o której mowa w Regulaminie.
  8. Strona/Strony - oznaczają Kupującego lub Sprzedawcę.
  9. Forma dokumentowa - oznacza złożenie przez Stronę oświadczenia woli za pośrednictwem poczty elektronicznej
  10. Na piśmie – oznacza złożenie przez Stronę oświadczenia woli na dokumencie i opatrzenie takiego dokumentu własnoręcznym podpisem przedstawiciela tej Strony.
  11. Siła wyższa – oznacza nieuniknione i nieprzewidywalne zdarzenie, na które Strona dotknięta jego działaniem lub skutkami nie miała wpływu, i którego nie mogła uniknąć mimo podjęcia odpowiednich środków, z zastrzeżeniem, że pojęcie to nie obejmuje spowolnienia gospodarczego, załamania rynku cukru, zmiany ogólnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej i innych, podobnych zdarzeń biznesowych.

II. Postanowienia ogólne

  1. Niniejsze Warunki:
    1. dotyczą i mają zastosowanie do każdej Umowy,
    2. uchylają i wyłączają stosowanie wszelkich obowiązujących u Kupującego lub stosowanych przez Kupującego ogólnych warunków zakupu.
  2. Z zastrzeżeniem pkt. 3 poniżej, każda ze Stron zobowiązuje się nie ujawniać osobie trzeciej informacji dotyczących drugiej Strony, o których dowiedziała się w trakcie lub w związku z wykonywaniem Umowy (w tym - zobowiązuje się do nie ujawniania treści Umowy). W razie wykonywania Umowy sprzedaży przez daną Stronę przy pomocy pracowników Strony lub osoby trzeciej takiej, jak zleceniobiorca Strony, usługodawca Strony etc., Strona korzystająca z pracy pracownika lub z pomocy osoby trzeciej ponosi odpowiedzialność za to, że ww. pracownicy lub osoby trzecie także nie będą ujawniać takich informacji.
  3. W przypadku Sprzedawcy wymóg zachowania poufności wynikający z pkt. 2 powyżej nie ma zastosowania w przypadku przekazywania informacji, o których mowa w tym punkcie spółkom należącym do Grupy Südzucker.

III. Warunki dostaw, opóźnienie dostawy

  1. Ilość, jakość, asortyment i rodzaj opakowania Towarów określa każdorazowo Umowa.
  2. Niezależnie od zastrzeżenia prawa własności Towarów na rzecz Sprzedawcy, korzyści i ciężary związane z Towarami oraz ryzyko przypadkowej utraty lub uszkodzenia Towarów przechodzi na Kupującego, z zastrzeżeniem postanowień zdania następnego, z chwilą wydania Towarów Kupującemu. Jeżeli Kupujący opóźnia się z odebraniem postawionych do jego dyspozycji i gotowych do wydania Towarów, wówczas ww. korzyści, ciężary oraz ryzyka przechodzą na Kupującego z chwilą postawienia przez Sprzedawcę Towarów do dyspozycji Kupującego.
  3. Dochodzenie przez Kupującego roszczeń w związku z niewykonaniem lub niewłaściwym wykonaniem przez Sprzedawcę Umowy oraz prawo odstąpienia w takim przypadku przez Kupującego od Umowy regulują obowiązujące przepisy prawa. Jeżeli nic innego nie wynika z takich przepisów, przed odstąpieniem od Umowy Kupujący zobowiązany jest wezwać Sprzedawcę, w drodze wezwania sporządzonego pod rygorem nieważności w Formie dokumentowej, do wykonania zaległych zobowiązań w dodatkowym, wyznaczonym w takim wezwaniu, rozsądnym terminie.
  4. W razie niewykonania lub nienależytego wykonania Umowy przez Sprzedawcę, Kupujący, na wniosek Sprzedawcy, poinformuje Sprzedawcę, czy zamierza kontynuować wykonywanie Umowy, czy i jakich roszczeń przysługujących mu w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem Umowy przez Sprzedawcę zamierza dochodzić, lub czy zamierza odstąpić od takiej Umowy.

IV. Siła wyższa

  1. Żadna ze Stron nie ponosi odpowiedzialności z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania Umowy spowodowanego działaniem lub skutkami Siły wyższej.
  2. Strona dotknięta działaniem lub skutkami Siły wyższej zobowiązana jest niezwłocznie zawiadomić o tym drugą Stronę w Formie dokumentowej oraz dołożyć wszelkich starań, aby jak najbardziej ograniczyć czas trwania i niekorzystny wpływ Siły wyższej na wykonywanie zobowiązań wynikających z Umowy.
  3. Jeżeli przewidziany w Umowie okres dostaw lub wynikające z Umowy terminy dostaw nie mogą być dochowane z uwagi na działanie Siły wyższej, wówczas ulegają one odpowiedniemu przedłużeniu.
  4. Jeżeli niemożność wykonywania Umowy lub niemożność prawidłowego wykonywania Umowy spowodowana działaniem Siły wyższej trwa dłużej nie 30 dni (nieprzerwanie), wówczas każda ze Stron może odstąpić od Umowy po upływie ww. 30-dniowego terminu bez wyznaczania drugiej Stronie dodatkowego terminu do wykonania zaległych zobowiązań.

V. Odbiór Towarów

  1. Jeżeli Kupujący nie odbierze zakupionych Towarów w ustalonym w Umowie okresie dostaw lub terminie/terminach dostawy, wówczas Sprzedawca, niezależnie od innych przysługujących mu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa roszczeń, może przechowywać takie nieodebrane Towary na koszt i ryzyko Kupującego lub, po bezskutecznym upływie dodatkowego terminu wyznaczonego Kupującemu w Formie dokumentowej do odebrania Towarów, odstąpić od Umowy.
  2. Postanowień pkt. 1 powyżej nie stosuje się jeżeli Kupujący wykaże, że nie ponosi winy za nieodebranie Towarów w umówionym okresie lub terminie/terminach dostawy.
  3. Odbiór jakościowy i ilościowy Towarów dokonywany jest przez Kupującego, na jego wyłączny koszt i ryzyko, w momencie odbierania wydanych mu przez Sprzedawcę Towarów.

VI. Reklamacje

  1. Reklamacje ilościowe i jakościowe dot. Towarów winny być, z zastrzeżeniem postanowień pkt. 2 poniżej, składane przez Kupującego lub osobę odbierającą w jego imieniu Towary, na piśmie (pod rygorem nieważności), w formie zastrzeżeń do dokumentu WZ w momencie jego podpisania, pod rygorem uznania, że dostarczony Towar nie zawiera żadnych wad i wygaśnięcia wszelkich roszczeń Kupującego względem Sprzedawcy z tego tytułu.
  2. W przypadku wystąpienia w Towarach wad ukrytych, reklamacje dot. takich wad, winny być – pod rygorem wygaśnięcia roszczeń Kupującego z tego tytułu – złożone w postaci pisemnego (pod rygorem nieważności) protokołu reklamacji przesłanego przez Kupującego do Sprzedającego w terminie 3 ( trzech) dni roboczych od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności taka wada mogła zostać wykryta przez Kupującego.

VII. Inne rodzaje odpowiedzialności

Odpowiedzialność odszkodowawcza Sprzedawcy z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania Umowy ograniczona jest wyłącznie do szkody rzeczywistej Kupującego, przy czym wysokość odszkodowania jest każdorazowo zlimitowana do wartości (netto) Towarów, w odniesieniu do których niewykonanie lub nienależyte wykonanie Umowy zostało potwierdzone przez Sprzedawcę w drodze uznania przez niego reklamacji Kupującego i o ile takie niewykonanie lub nienależyte wykonanie Umowy pozostaje w adekwatnym związku przyczynowo - skutkowym ze zgłoszoną szkodą Kupującego.

VIII. Opakowanie

  1. Opakowanie transportowe dostarczanych Towarów stanowią używane palety EUR-EPAL, których jakość określona jest w załączniku nr 1 do niniejszych Ogólnych Warunków Sprzedaży.
  2. Nabywając Towary Kupujący, w ramach przewidzianej w Umowie Ceny sprzedaży nabywa także prawo własności palet EUR-EPAL, o których mowa w pkt. 1 powyżej.

IX. Zastrzeżenie prawa własności Towarów

  1. Sprzedaż Towarów następuje z zastrzeżeniem prawa własności, co oznacza, że Towary pozostają własnością Sprzedającego do momentu dokonania przez Kupującego zapłaty Ceny w pełnej wysokości.
  2. W przypadku przetworzenia Towarów i wytworzenia z nich przez Kupującego nowej rzeczy przed dokonaniem przez Kupującego zapłaty Ceny, rzecz wytworzona staje się, zgodnie z przepisem art. 192 par. 2 kc, własnością Sprzedawcy.
  3. W przypadku połączenia lub pomieszania przez Kupującego Towarów przed dokonaniem przez Kupującego zapłaty Ceny w taki sposób, że przywrócenie stanu poprzedniego byłoby związane z nadmiernymi trudnościami lub kosztami, Sprzedawca staje się zgodnie z przepisem art. 193 par. 1 kc, ale z zastrzeżeniem przepisów art. 193 par. 2 kc, współwłaścicielem całości. Udział Sprzedawcy we współwłasności oznacza się według stosunku wartości rzeczy połączonych lub pomieszanych.
  4. W przypadku zajęcia Towarów, obciążenia Towarów prawami osób trzecich lub podjęcia w stosunku do Towarów innych podobnych czynności przed dokonaniem przez Kupującego zapłaty Ceny, Kupujący zobowiązany jest do natychmiastowego zawiadomienia o tym Sprzedawcy oraz do podjęcia samodzielnie lub na żądanie Sprzedawcy – razem ze Sprzedawcą, wszelkich działań mających na celu ochronę prawa własności Towarów przysługującego Sprzedawcy.

X. Płatność Ceny sprzedaży

  1. Przy dokonywaniu sprzedaży i realizowaniu dostaw Towarów na rzecz Kupującego, Sprzedawca będzie wystawiał odrębne faktury VAT dla każdej zrealizowanej przez siebie dostawy Towaru.
  2. Dla potrzeb ustalenia wysokości faktury przyjmuje się masę lub ilość Towarów stwierdzoną u Sprzedawcy w momencie ich załadunku na środki transportu, którymi Towary mają być dostarczone do miejsca dostawy.
  3. Zapłaty faktury należy dokonać przelewem bankowym na rachunek Sprzedawcy wskazany na fakturze.
  4. Z zastrzeżeniem pkt. 5 poniżej, za dzień dokonania płatności uznaje się dzień uznania ww. rachunku Sprzedawcy kwotą należną mu od Kupującego.
  5. Jeśli termin płatności faktury przypada w sobotę, niedzielę lub w dzień ustawowo wolny od pracy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, wówczas termin ten uznaje się za dochowany przez Kupującego, pod warunkiem, że uznanie rachunku bankowego Sprzedawcy należną mu na podstawie takiej faktury kwotą nastąpi w pierwszym dniu roboczym następującym po takiej sobocie, niedzieli lub dniu ustawowo wolnym od pracy.
  6. W przypadku opóźnienia Kupującego w zapłacie należnych Sprzedawcy kwot, Sprzedawca uprawniony jest do domagania się od Kupującego zapłaty ustawowych odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych. Dodatkowo, jeżeli opóźnienie Kupującego w zapłacie całości lub części należności objętej którąkolwiek z faktur wystawionych przez Sprzedawcę z tytułu sprzedaży Towarów będzie dłuższe niż 7 dni, to powyższe skutkować będzie po stronie Sprzedawcy prawem do:
    1. wstrzymania dostaw Towarów będących przedmiotem każdej innej Umowy aniżeli Umowa, której dotyczą zaległe płatności, o ile terminy dostawy takich Towarów przypadają po powstaniu ww. zaległości płatniczej Kupującego, do chwili uregulowania przez Kupującego zaległych płatności wraz z odsetkami, lub
    2. odstąpienia, w całości lub w części, od każdej Umowy bez obowiązku wyznaczania Kupującemu dodatkowego terminu do dokonania zaległych płatności.

Wrocław, 31.01.2024